איתור אנשים

מאתרים אנשים בארץ ובחו"ל

איתור אנשים
איתור אנשים נראה לנו לפעמים כמו מעשה ששמור לספרי המתח והבלשות, שחידת ההיעלמות של אדם מסוים עומדת במרכז העלילה שלהם. אלא שהצורך למצוא אנשים שעקבותיהם נעלמו עשוי בהחלט להיות חלק מהמציאות שאנחנו חיים בה. איתור אנשים הוא אחת המשימות החשובות ביותר שמשרדי חקירות נוהגים לקחת על עצמם, משימה שיכולה לספק מידע חיוני, לחרוץ גורלות ובחלק מהמקרים גם להציל חיים. מתי נהוג לבצע איתור של אנשים? איך מגדילים את סיכויי ההצלחה? ולמה רם חקירות הוא המשרד שיכול לסייע לכם? כל התשובות – במאמר שלפניכם.

המקרים שבהם מתעורר צורך באיתור אנשים
איתור אנשים הוא תרחיש שלילי בדרך כלל, שעלול להתגשם בהרבה מאד מקרים. המקרה הראשון שנעסוק בו בהמשך בהרחבה הוא "בריחה" של אדם תוך ניסיון לנתק קשר עם הסביבה או עם המכרים שלו. בהרבה מקרים הרצון להיעלם נובע מחובות כלכליים,
קבלו טיפ: אם חייבים לכם הרבה כסף אז לפני שאתם פונים לאפיק המפשטי ואתם משלמים הרבה מאוד כסף לעורך דין ולבית המשפט, חשוב לבדוק אם לאדם שחייב יש את היכולת לשלם לכם. חקירות כלכליות יכולות לחסוך לכם הרבה זמן וכסף במקרה כזה.
אנשים נעלמים גם מסיבות נפשיות – אנשים שאינם מודעים לעצמם או סובלים ממחלת נפש כזו או אחרת. ייתכן שהסיבות לבריחה יהיו אישיות יותר: למשל, בני זוג שמשפחתם מתנגדת ליחסים ביניהם (וכן, זה קורה במציאות ולא רק ביצירות התרבותיות המקיפות אותנו). יש אוכלוסיות שפחות מודעות לסביבה ושאינן מתמצאות בה, מה שמגדיל את הסיכויים להיעלמות: קשישים או ילדים קטנים שנשארים ללא השגחה לפרק זמן מסוים, לדוגמה.

למרבה הצער, אי אפשר להפריד היעלמות של אנשים משדה המשחק הפלילי. בחלק מקרים ההיעלמות נובעת ממעשה פשע או מחשד למעשה כזה, דוגמת חטיפה. בדרך כלל את המקרים האלה יחקרו גורמי אכיפת החוק והבילוש בישראל, אבל ייתכן שמשרדי החקירות הפרטיים ייכנסו לתמונה בשלב מסוים.

האתגר: לקבל מידע
ההנחה של משרדי חקירות מקצועיים כיום היא שניתן לאתר כל אדם בכל מקום שהוא נמצא בו – הכל שאלה של המאמצים שנעשים לצורך זה, הכלים של משרד החקירות והמידע הראשוני שמועבר על האדם הנעלם. איסוף מידע הוא אחד השלבים הראשונים במלאכת האיתור, כאשר חוקר פרטי ישאף לקבל כמה שיותר פרטים על האדם שהוא צריך לאתר: פריטים כמו תעודת זהות, שמות ההורים, בני הזוג, הילדים והחברים שלו, ידע לגבי התעסוקה ואורח החיים, המראה החיצוני ועוד. המידע הזה יכול לסייע לחוקר הפרטי להבין היכן יכול האדם להימצא ולגבש אסטרטגיות חיוניות להמשך הדרך.

כדי להצליח במשימות איתור, דרוש יותר מאשר חושים בלשיים מחודדים. ההנחה היא שהבלש הפרטי, אפילו כזה שניצב בשורה הראשונה בתחום, לא יוכל לפענח רמזים מינוריים לכדי תרחיש היעלמות מלא. כדי לאתר אנשים יש לבדוק במאגרי מידע, להפעיל קשרים מועילים במקומות הנכונים, לבצע מעקבים תוך שימוש בציוד מתקדם, לתשאל אנשים שעשויים לספק תשובות וכן הלאה. זו הסיבה לכך שישנן משימות איתור שמצריכות חודשים ארוכים או אפילו שנים עד שניתן יהיה לספק תשובות מובהקות.

משימה מורכבת
כאשר פונים למשרד חקירות לצורך איתור אנשים ואיסוף מידע משפרים את נקודת הפתיחה, אבל עדיין יש לקחת בחשבון שוני ברמת המקצועיות של המשרדים השונות, מה שמשפיע על סיכויי ההצלחה, מן הסתם. המציאות כיום מראה הבדלים משמעותיים בין משרדים שהמומחיות או המקצוע שלהם הם איתור אנשים לבין משרדי חקירות שאמנם עושים זאת מדי פעם, אבל רק כחלק מסל שירותים רחב הרבה יותר. ככל שיש לחברה יותר ניסיון וככל שאנשיה מתמקדים יותר בשדה המשחק של איתור האנשים, כך משתפרים מאמצי האיתור וגדלים הסיכויים למצוא בסופו של התהליך את האדם שעקבותיו אבדו.

ההבדל הזה ברמה המקצועית של משרדי החקירות בא לידי ביטוי מובהק במקרה של "הבורחים הסדרתיים", שהאיתור שלהם נחשב למורכב הרבה יותר. יהיו אלה בדרך כלל אנשים שחייבים סכומי עתק למגוון רחב של אנשים. הם ינקטו את כל אמצעי הזהירות, לרבות בקשות מהסביבה הקרובה ומהמכרים שלהם לא לספר עליהם דבר ולא לספק מידע מכל סוג למי ששואל. יש משרדי חקירות שיגיעו בשלב הזה למבוי סתום – יהיו אלה המשרדים המנוסים פחות – ולעומת זאת ישנם משרדים שיוכלו לפרוץ את חומות חוסר המידע ולהגיע לאדם המסתתר.

כאן המקצועיות של רם חקירות נכנסת לתמונה
רם חקירות הוא משרד חקירות שלוקח את המשימות של איתור אנשים מספר צעדים קדימה. המשרד מבצע את האיתור בדרכים המתקדמות והיעילות ביותר שיש. אנשיה נעזרים ברישומים של גורמים שונים (למשל, הרשויות המקומיות), במוסדות דוגמת חברות הכבלים ובמאגרים אחרים שיש לאנשיה גישה אליהם. אם המאמצים האלה אינם מספיקים, אנשי החברה מפעילים מעקבים או מבצעים תשאולים של האנשים הקרובים לאדם שהם מחפשים במטרה לקבל מידע שיכול להפוך את מאמצי האיתור למוצלחים.

החברה יוצאת מנקודת הנחה שלא נולד האדם שאי אפשר לאתר אותו, כפי שטענו מעלה. הדבר תלוי לא רק במומחיות החברה ובכלים העומדים לרשותה, אלא גם בתקציב של הלקוח. המשוואה כאן היא שככל שנוקטים יותר מהלכים – כך המחיר של האיתור צפוי לעלות, אך גם אחוזי ההצלחה משתפרים פלאים. איתור פשוט יעלה כ-450 שקלים, אבל במקרה של איתור מסובך שמצריך את "התותחים הכבדים" המחיר יכול להגיע גם לאלפי שקלים (למשל, בהתאם למספר המעקבים שצריך לבצע).